Isis, Osiris, Horus a Seth
Blíží se den, kdy světlo světa spatří Lara Croft and the Temple of Osiris, hra odehrávající se (opět) v píscích a hrobkách prastarého Egypta, a zahrnující vícero blízkých setkání se staroegyptskými bohy. Celá hra se nese ve jménu Osirise, hlavním záporákem je Seth a po Lařin bok se tentokrát postaví kromě konkurenčního archeologa božská dvojice: Isis a její syn Horus. Ona je to vlastně poměrně rodinná záležitost - a také jeden z nejstarších a nejvýznamnějších mýtů staroegyptské mytologie.
Seth
také Sutech nebo Set
Seth byl bohem pouště, moře a bouře, pod jeho nadvládu občas spadala i válka a označován byl také jako pán chaosu. Řekněme ale, že měl složitější osobnost, nebyl jen záporák - Egypt byl poměrně dlouhodobá záležitost a tak se pojetí božstev v průběhu času měnilo. V nejstarších dobách egyptské historie byl Seth uctíván jako vítěz nad hadem Apopem a spojenec slunečního boha Re. Byl také ochranným bohem Horního Egypta.
Zobrazován byl s hlavou svého posvátného zvířete, jehož identnita ale nebyla dodnes objasněna. Možná šlo o hyenu, fenka, okapi, divokého osla či hrabáče, možná kombinaci všech. Nejpravděpodobnější je, že si nasazoval tvář psa hyenovitého, jedné z nejobávanějších šelem (svou kořist nezabíjí, roztrhá ji zaživa).
Egyptský panteon byl podobně jako mnohá další božstva v množném čísle jedna velká telenovela; bohové sice byli nadpozemské a velmi mocné bytosti, zároveň ale měli také množství lidských vlastností a slabostí. Třeba závist. Sethův bratr Osiris měl mnohem lepší panství a tak se Seth rozhodl, že to nenechá jen tak. Pozval Osirise na hostinu a v nečekané chvíli ho nechal chytit, spoutat a zabít. Jeho tělo pak roztrhal na několik kusů a ty rozházel po celém Egyptě. Jiná verze mýtu říká, že svého bratra zavřel do truhly a nechal ho utopit v Nilu.
Osiris
také Usir nebo Usirev
Osiris byl bohem plodnosti a úrody. Osiris byl považován za prvního panovníka Egypta a proslul svou dobrotivostí. Svou moc zdědil od svých předků, jeho rodová linie sahala až ke stvořiteli světa. Jeho ženou byla jeho sestra Isis. Po zavraždění a znovuoživení se stal bohem podsvětí. Každá duše musela projít jeho soudem - byla zvážena. Byla-li lehčí než pírko, mohla se vydat do říše mrtvých. Když ale testem neprošla, sežrala ji požíračka duší Amemait, číhající u Osirisových nohou.
Osiris byl většinou zobrazován jako faraon s patřičnými insigniemi, barva jeho pleti ale byla zelená.
Isis
také Eset
Velmi oblíbená bohyně, jejíž jméno prý znamená "trůn" nebo "sídlo", manželka a sestra Osirise a matka Hora. Byla obdarována nejkladnějšími rysy a vlastnostmi ženy - mateřskou láskou a věrností až za hrob, byla ušlechtilá a krásná a měla kouzelnou moc, kterou mohla používat ke konání dobra. Často bývá znázorňována se širokými křídly značícími ochranu.
Když Seth rozsekal Osirise a rozhodil jeho tělo po celé zemi, vydala se Isis tělo svého manžela hledat. I přes mnoho obtíží a překážek se jí nakonec s pomocí boha Anupa podařilo dát ho dohromady (velkou překážkou byl chybějící kousek, který prý sežraly ryby - penis). Nepodařilo se jí sice oživit ho nadobro a proto se stal bohem podsvětí, zplodili spolu ale syna Hora.
Horus
také Hor
Horus byl Horem nebes, světla a slunce. Byl uznáván jako božský vládce Egypta, každý jednotlivý faraon byl vlastně jeho vtělením. Slunce a měsíc byly jeho oči. Jeho rodiči byli Osiris a Isis. Zobrazován byl jako muž se sokolí hlavou nebo jako sokol.
Po smrti svého otce Osirise bojoval Horus se Sethem o trůn Egypta. V této bitvě ztratil jedno oko, které se potom stalo symbolem ochrany a symbolem moci. Zvítězil a stal se prvním faraonem Egypta. Horus patří k nejstarším a nejuctívanějším bohům. Souboj a vítězství slunečního boha nad vládcem chaosu je symbolem věčného boje světla a temnoty, řádu a chaosu, dne a noci. Je to jeden z nejstarších symbolů náboženského dualismu.
Komentáře
Okomentovat