Karnak, město bohů
Dámy a pánové, vítejte, vítejte na naší malé procházce po tomto pouštním zázraku, jednom z nejkrásnějších a nejomamnějších míst naší planety. Egypt se neskládá jen z pyramid, písku a chodících mumií, nabízí i jíné krásy, které fascinují lidstvo prakticky celé věky.
Nikdy jsem tam ve skutečnosti nebyla, i přesto se dnes pokusím být vaší průvodkyní. Pojďme se tedy ponořit do hlubin času...
Před dávnými věky
Většina faraonů této doby a i dob následujících nechala k chrámovému komplexu něco přistavět, až celé toto posvátné místo pokrylo přibližně 2,5 km2. Mezi těmito faraony-stavitely nacházíme i známá jména, jako například Thutmose I., Seti I., Ramsesse II., královna Hatšepsut a další.
Hlavní chrámová osa byla orientována od východu k západu, čelem k Nilu a podle každodenní dráhy slunce. Za doby Nové říše byla vytvořena nová severo-jižní osa, aby vznikla cesta průvodů spojující chrám s Mutiným okrskem a s luxorským chrámem na jihu. Celý komplex se pak v průběhu doby rozšiřoval podél těchto os.
Mapa Karnaku nemůže chybět...
Amonův chrám
Tato síň se z velké části dochovala dodnes (kdysi byla ovšem zastřešená, dnes můžete nad sloupy pozorovat modré nebe) a je jednou z nejfantastičtějších částí chrámu. Nachází se tu 134 obrovských sloupů v celkem šestnácti řadách. Zatímco 122 těchto sloupů měří deset metrů, 12 prostředích sloupů dosahuje výšky 21 metrů. Skutečně úchvatný kamenný les...
K chrámu patří také posvátné jezero, které sloužilo k omývání kněží před tím, než se pustili do posvátných rituálů.
Zmizení a znovuobjevení
Po tom, co Konstantin Veliký povolil roku 325 n. l. křesťanství, jeho nástupce, Konstantin II. v roce 356 nařídil uzavření pohanských (= nekřesťanských) chrámů po celé říši. Protože Egypt byl už tou dobou dlouho římskou provincií, byl tímto verdiktem postižen i Karnak. Ten už byl touto dobou z větší části opuštěn a v částech jeho trosek byly budovány křesťanské svatostánky. Pozůstatky koptských nápisů (koptština je posledním stádiem egyptštiny) jsou dodnes vidět například v chrámu Thutmose III.
Přesná poloha Théb a tedy i Karnaku byla ve středověku neznámá a v podstatě o ni ani nebyl příliš velký zájem. Existovaly sice Herodotovy zápisky, které říkaly, jak daleko po Nilu musí člověk plout, aby města dosáhl, většina map ale umisťovala Théby chybně k Memphisu. První (od dob antiky) popis karnackého komplexu pochází od jakéhosi neznámého Benátčana z 16. století.
Označení Karnak získal komplex v 17. století (nejedná se tedy o původní název) od dvou kapucínských mnichů, kteří touto oblastí procházeli. Toto jméno nesla nedaleká vesnice. První zobrazení Karnaku (od Paula Lucase), které pochází ze století osmnáctého, je poměrně dost nepřesné. V osmnáctém století už ale zájem Evropanů o Karnak stoupal, svým obdivem k této starověké památce proslul například Napoleon.
Pojďme se pokochat
Ano, již dost bylo řečí. Pojďme se teď podívat alespoň na několik fotografií z tohoto úchvatného místa. Třeba se tam někdy někdo z nás dostane dřív, než Karnak nadobro zničí zub času...
Velká hypostylová hala
Alej soch s beraními hlavami
Vstup - pobořený pylon
Posvátné jezero
Doufám, dámy a pánové, že jste si náš kratičký výlet do historie užili... Pokud se rozhodnete toto úchvatné místo navštívit, raději nečekejte, že to tu bude jako v Tomb Raideru. Místo krokodýlů, škorpionů a ninjů očekávejte spíš davy turistů a nehorázné vedro:)
Komentáře
Okomentovat